GÜZELLİK Nerede, hangi güneş kremi?

Yaz mevsiminin vazgeçilmez gündem konusu: Bronzlaşmak. Güneşin zararlı taraflarını bilmenize rağmen sıcağa aldırmadan güneşin altında saatlerce yatıyorsanız bunun tek bir sebebi olabilir: Bronz bir ten hayali. Ancak sağlıklı bir bronzlaşma için bu süreci aceleye getirmeden her aşamada koruyucu kremlerden güneş sonrası kremlerine kadar tüm tedbirleri almalısınız. Tedbir almak denince herhangi bir güneş kremini sürüp kendinizi havuz kenarına atmanız sizi güneşten koruyamaz bu yüzden süreceğiniz güneş kremini de yapacağınız aktiviteye göre seçmelisiniz. Güneşlenirken, yüzerken, sabah yürüyüşünde, öğle yemeğinde ya da seyahat ederken… Hepsinin kremleri ayrı; kimi su bazlı, kimi yüz için kimisi de seyahat tipi. Sağlıklı ve güzel bronzlaşmak istiyorsanız bu yazıya bakmadan güneş kremi seçmeyin. İşte aktiviteye göre güneş kremi seçme rehberi.

 

GARNIER

GARNIER

“İdeal bronzluk için”

HAVUZ BAŞINDA
Yaz demek birçoğumuz için bronz bir ten demek. Siz de yazı bronz bir tenle geçirmek için gününün çoğunu havuz ya da deniz kenarında güneşlenerek geçirenlerdenseniz güneş kreminiz sizin cankurtaranınız diyebiliriz. Bronzlaşmak yolunda her yol mübahmış gibi görünse de tedbiri elden bırakmamakta; güneş kremini sürmeden havuz başına inmemekte fayda var. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da yavaş yavaş bronzlaşmak. Hiç kimse bronz bir tenin hayali uğruna kıpkırmızı olmak ya da hastalanıp yataklara düşmek istemez. Bu yüzden güneşlenmeye ilk olarak yüksek faktörlü kremlerle başlamalı, zamanla faktör düşürmeli ve sonraki aşamada bronzlaştırıcı yağlara geçmelisiniz. Son olarak tüm bu aşamalar sırasında güneş sonrası kreminin önemini ve gerekliliğini de unutmayın.

 

SHISEIDO

SHISEIDO

“Öğle yemeklerinde ofisten kaçanlar için”

ÖĞLE YEMEĞİ
Günlük programınızda öğle arasında yenecek bir iş yemeği varsa ya da öğle sıcağına aldırmadan kızlarla kahve içilecekse etkili bir güneş koruyucu şart. Böyle bir gün için sabah kalkar kalkmaz yüzünüzü yıkayın ve makyajdan önce güneş koruyucunuzu sürün. Makyajın akmaması ya da bozulmaması için güneş kreminin su bazlı olmasına dikkat edin. Tabii yüksek koruma faktörü de yüz için olmazsa olmazlardan.

 

COLLISTAR

COLLISTAR

“Güne sporla başlayanlar için”

SABAH EGZERSİZİ
Sabah yürüyüşü ya da sahil kenarında yapılan egzersiz günlük rutininizin vazgeçilmez bir parçasıysa saatinizin alarmını ne kadar erkene kurarsanız o kadar iyi. Yürüyüş sırasında güneşin zararlarından dersinizi almak ve egzersiz sonrası terli görünmek istemiyorsanız egzersizler için özel üretilmiş güneş kremlerini deneyin. Bunu yaparken de terleme sonrasında kreminizi yeniden sürmeyi unutmayın.

 

GARNIER

GARNIER

“Seyahat tutkunları için”

SEYAHAT TİPİ
Yaz tatilinde havuz başında vakit geçirmek yerine tarihi mekanlar gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi tercih ediyorsanız güneş kremi seçiminizi de ona göre yapmalısınız. Dışarda yürümek bir yana arabada giderken camlardan giren güneş ışınları bile cildinizi tahriş etmek için yeterli. Bu yüzden arabanızın torpido gözünde ya da çantanızda Garnier’in 50 faktörlük seyahat tipi güneş koruyucusunu mutlaka bulundurun.

 

CLARINS

CLARINS

“Tüm gün sudan çıkmayanlar için”

YÜZME ZAMANI
Yüzerken güneş kremine ihtiyacım olmaz demeyin, denizde geçen saatler sizi güneşlendiğinizden daha fazla yakar. Deniz ya da havuz sezonunu yeni açıyorsanız yüksek faktörlü kreminizi sürmek için plaja gitmeyi beklemeyin. Evden çıkmadan bütün vücudunuza kremi iyice sürün. Tabii bir kez sürmek asla yetmez; denize girip saatlerce çıkmıyorsanız suya girmeden önce ya da çıktıktan sonra kreminizi tazelemeyi ihmal etmeyin. Çok sık aralıklarla yüzüp çıkıyor ve her seferinde koruyucuyla uğraşmak istemiyorsanız bile kreminizi en az 2 saatte bir mutlaka yenileyin. Aksi halde geceyi uykusuz geçirmenize sebep olacak yanıklarla tanışmak zorunla kalabilirsiniz.

 

 

Hazırlayan: Zeynep İlkay

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

  1. Fotoğraf: Barış Aktınmaz
önceki12 / 16
sonraki14 / 16