2014’ün En Moda Anları

Sene sonu olan bitene her sektörde bakmak adettendir, biz de size moda dünyasının küçük bir  yıl özetini sunmak istedik. Dönüp bakınca her olay tazeliğini hiç de yitirmemiş gibi, ne çabuk geçti tüm aylar! Eminim kendinize has ”moda anları”nız oldu; evrensel olanlarını da biz toplamış olduk. Her zaman önümüzdeki sezonları baz alan ve ileriden giden camiayı biraz olsun yerinde saydırtmaya ne dersiniz?

1- Jeremy Scott  Etkisi

2014’te en çok konuşulan tasarımcılardan biri  kesinlikle Jeremy Scott oldu! Tüketim hızlılığı, fazlalığına parmak bastığı ve McDonald’s, SpongeBob, Budweiser çılgınlığı yaratan koleksiyonu iyi bir patlama yarattı. Bu yetmezmiş gibi ivmeyi hiç düşürmeden Barbie koleksiyonu sunuldu. Sonucu nostaljik, eğlenceli ve ticari açıdan başarılı değerlendirebiliriz.

MOSCHINO

2- Normcore Trendi Herkesin Hayatında

2013 senesinde ortaya çıkan Normcore akımı şatafatı, abartıyı dolaplarınızda geri plana atmayı hedefliyordu ve başardı da. Aslında 90’ların modasına yakın bir duruş sergileyen trendin ana parçalarını beyaz t-shirtler, gömlekler, rahat jeanler, kocaman paltolar, sneakerlar olarak sayabiliriz. 2014’te daha da oturan bu trend aslında herkesin ne kadar konforlu günlük yaşamı özlediğinin de adeta kanıtı oluyor.

2-normcoresağkare

NORMCORE

 

3- Biri Atletizm mi Dedi?

Senenin en önemli işbirliği yarattığı etki ve içeriği açısından Alexander Wang X H&M oldu. Koleksiyon, atletizmi resmen reel hayata taşıdı ve spor kıyafetlerini spor salonuna uğramayanlara dahi aldırdı! Boks eldivenine gerek yok diye düşünülmesin; her hanede ihtiyaç varmış gibi satıldı doğrusu. Bakalım 2015 yılı hızlı moda markasının hangi işbirliği ile çalkalanacak, hep birlikte göreceğiz.

3- Alexander Wang

ALEXANDER WANG X H&M

4- Louıs Vuıtton’un Yeni Kimliği

2013’ün en önemli moda olaylarından biri Marc Jacobs ve Louis Vuitton ayrılığı olmuştu. Bu senenin sonunda baktığımızda ise Nicola Ghesquière ile markanın yaşadığı değişim emin olabiliriz ki sağlam adımlarla gerçekleştirildi. LV için tasarladığı ilk koleksiyonda 70’lerin ruhunu çağdaş bir şekilde yorumlayıp sergileyen tasarımcının marka için doğru seçim olduğu sene içinde daha da kanıtlanmış oldu.

4- Louis Vuitton

LOUIS VUITTON

5- Sırt Çantalarının Altın Devri

Sene boyunca, yaz veya kış demeden sırt çantalarını yanımızdan eksik etmedik ve ellerimizin özgürlüğünü yaşadık. Okul sıralarından yetişkin hayatlara sıçrayan aksesuarı bez, deri, kürk detaylı derken birçok farklı materyalde raflarda görmüş olduk. Hala tercihiniz olmadıysa bir kez daha düşünün deriz!

5- Sırt Çantası

TREND: SIRT ÇANTASI

6- Oscar de la Renta’ya Veda

Efsanevi isim Oscar de la Renta’nın vefatı tüm moda dünyasını yasa boğdu. 82 yaşında aramızdan ayrılan tasarımcının zarif, zamansız ve şık stili hiçbir zaman sadece ‘Amerikan Rüyası’ olmadı. Oscar de la Ranta her kadının rüyalarını süsleyen ve gerçeğe dönüştüren isim oldu; kendisini saygıyla anıyoruz.

Oscar De La Renta

OSCAR DE LA RENTA

7- Kardashıan’ın Yeni Stili

Kim Kardashian’ın stil değişikliğini2014 boyunca gözden kaçırmış olamazsınız. Monokrom görünümler, stilettosuz tamamlanmayan kombinasyonlar, upuzun paltolar, skinny yırtık jeanler derken resmen yepyeni bir duruş oluşturuldu. Hele Ricardo Tisci imzalı Givenchy gelinlikle ise senenin en önemli özel günlerinden birine şahit olduk. Eski haline nazaran Kim Kardashian’ın gelişimi çok az ünlüde rastlanır türden diyebiliriz.

Kim Kardashian shows off her cleavage

KIM KARDASHIAN

8- Markette Bir Chanel Gördüm!

Normalde olsa kale dahi alınmayacak bu cümleyi Karl Lagerfeld baştan sona doğru kılmayı başardı. Hatta bir Chanel marketi inşa etti. Sonbahar/Kış defilesinde oluşturulan bu kurulumla herkes ayağında sneakerlar, üzerinde yırtık parçalar ve tüvitlerle market koridorlarını aşındırdı. Aşırı tüketime sansasyonel olarak ancak böyle parmak basılırdı.

8- chanel

CHANEL MARKETİ

9- Adıdas’ın Yılı: 2014

Son iki senedir her yere sneaker giymeyenleri tabiri caizse dışlıyorlar! Şaka bir yana önce bir Nike, 2014’te ise Adidas patlaması yaşadık diyebiliriz. Efsanevi Stan Smith’in hızlı dönüşünü kimse yadırgamadı ve hemen herkes tercih ettiği rengi (renk detayını diyelim) seçip dolabına uyarladı.

9- Adidas

STAN SMITH

10- Safi Kristal Giyinmek

Rihanna CFDA Ödül Gecesi 230.000 tane Swarovski kristallerle kaplı Adam Selman elbisesini(!) giydiğinde yer yerinden oynamıştı. Stil ikonu ödülünü de kabul ettiği gecede yürekleri hoplatan bir görüntüye imza atan şarkıcı moda tarihine adını şeffaf ama kalıcı bir şekilde yazdırmış oldu.

cfda 2014 ny

RIHANNA

11- Deve Tüyü Paltoları Bırakamadık

Zamansız şıklığın timsali haline dönüşmüş bu paltolar 2014’te de tahtlarını bırakıp bir yere gitmediler. Birçok renk ve modelden daha iyi olduğunu kanıtlarcasına hanımların üzerinde yer almaya devam etti, edecek de. Uzun çizme veya sneakerlarla iki uç; fakat klasik görünüm elde edebilirsiniz.

11- devetüyü

FOTOĞRAF: BARIŞ AKTINMAZ

12- Ve Prada Lupıta’yı Yarattı

12 Years of Slave yıldızı Kenyalı Lupita Nyong’un Oscar Töreni’nde giyindiği mavi Prada elbise 2014’ün en çok bahsedilen kırmızı halı kıyafetlerinden biri oldu. Elbette kırmızı halı elbisesi önceden gördük, bu mavi tonuna da göz aşinalığımız var. Mesele güzeller güzeli Lupita’da bitiyor dersek pek de yanlış olmaz. Moda dünyası 2014’te yeni ve önemli bir ikon kazandı.

12- Lupita

LUPITA NYONG

13- Kendall Jenner Gerçeği

Yine mi Kardashian ailesi diye iç geçirenlerinizi duyar gibiyim, Kendall’dan bahsetmemek 2014’te mühim bir detayı atlamak olurdu. Donna Karan, Diane Von Furstenberg, Tommy Hilfiger, Fendi, Pucci, Dolce & Gabbana, Chanel derken onu görmediğimiz yer kalmadı. Artık magazinde görmek farklı, kariyerini takip etmek bu sene farklı bir mana kazandı. Estée Lauder global marka yüzü olması ise senenin sonuna doğru bomba niteliğinde bir haber oldu.

13- Kendall Jenner Ports 1961 defilesi

KENDALL JENNER

14- 60’larla 70’ler Birleşip Geri Döndüler

2014 Sonbahar/Kış Sezonu’nun en belirgin trendlerinden biri nostalji yaşatmasıydı. Yirmi yıllık süreci harmanlayıp bize sunan tasarımcılar bu görünümlerin ne kadar çağdaş olduğunu tekrardan hatırlattılar. Peki nerelerde bu trendi gördük? Valentino, Louis Vuitton, Gucci, Missoni, Etro ve Prada derken zaman tüneli her yerdeydi.

4X..

FOTOĞRAF: SEDEF DELEN

15- Feminizm Yüksek Modaya Taşındı

Chanel’in süpermarketinden bahsedip protestolu defile bitişini gündeme getirmemek olmazdı. İlkbahar/Yaz 2015 Koleksiyonu tanıtımında adeta dizi platosu kıvamında kurulan sokakta dünyanın en meşhur ve önemli modelleri feminizm için eline pankartlar ve megafonlar aldı. Annesinden, mizah anlayışından ve o sezonki ruh halinden yola çıkarak bu işe imza atan Lagerfeld, üzerine konuşulan şovlar yapmanın çıtasını yine yükseltti.

15- Chanel

CHANEL

 

Yazı: Selin Benlioğlu

 

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

önceki6 / 18
sonraki8 / 18