Yılbaşı Modunu Aşılayan 9 Film

Malum yılbaşına sayılı günler kaldı. Bazen her ne kadar etrafımız yılbaşı süsleriyle, renkli ışıklarla donansa da o ruha giremeyebiliyoruz ama güzel bir yılbaşı filminin insanı moda sokamama ihtimali çok düşük. Yeni yıl temalı bir film izlerken ister istemez yüzümüze aptal bir gülümseme konuyor ve içimiz yeni yıl çoşkusuyla doluyor. Yeni yıl beklentilerimiz hayallerimize kona dursun, kendimizi ağaç süslerken veya hediye paketlerken buluyoruz. Hala yeni yıl moduna giremediyseniz fakat bu konuda hevesliyseniz, siz kaşındınız. İşte içinizi yeni yıl neşesiyle dolduracak dokuz film önerisi.

Love Actually (Aşk Her Yerde)

Kesinlikle yılbaşı hakkında yapılmış en kalp ısıtan filmlerden biri. Colin Firth, Keira Knightley ve Hugh Grant gibi önemli oyuncuların rol aldığı bu filmin kendini insanlara sevdirmesindeki esas neden farklı farklı karakterlerin birbiriyle bir noktada kesişen aşk hikayeleri. Her yaştan, her sosyal sınıftan, her ırktan, her meslekten karakterler bunlar. Bir şekilde mutsuz olan hayatlarına, umut ışığı gibi doğan aşklar yaşamaları, her izleyişte aşka inancını yitiren kalpleri ısıtmayı başarıyor. Güzel müzikleri ve Londra’nın büyülü Noel zamanını da işin içine katarsak filmden etkilenmemek elde değil.

love-actually-poster

New Year’s Eve (Yılbaşı Gecesi)

Farklı karakterlerin birbiriyle kesişme hikayesi bu filmde de mevcut. Yeni yıl kararlarını uygulamaya kararlı orta yaşlarda bir kadın, ölüm döşeğinde eski günlerini hatırlayan bir adam, doğacak çocuklarını gece yarısına denk getirmeye uğraşarak büyük ikramiyeyi kazanmaya çalışan iki ailenin arasındaki sürtüşme… Farklı farklı hayatlar fakat hepsinin verdiği mesaj aynı: Sevginin yüceliği, maddiyatın ve rekabetin önemsizliği. Michelle Pfeiffer, Ashton Kutcher, Bonjovi gibi Hollywood’un birbirinden ünlü oyuncu ve şarkıcılarını aynı filmde toplayan bu hikaye izlemenizi tavsiye ettiklerimiz arasında.

new-years-eve-theatrical-promo-poster-500x737__111211121020

Noel (Yeni Yıl)

2004 yapımı bu dramda karakterlerin karşısına çıkan esrarengiz yabancılar hiç beklemedikleri bir şekilde  hayatlarını değiştiriyor. Susan Sarandon, Penelepe Cruz, Robin Williams ve Paul Walker’ın başrölünü paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda ise Chazz Palminteri oturuyor. Yaşam ve ölüm temalarını güzel bir şekilde yansıtan bu film elimizdekilerin değerini geç olmadan anlamamız için bir uyarıcı niteliğinde.

noel-136480

Home Alone (Evde Tek Başına)

Yeni yıl temalı filmlerden bahsedip bu filmi es geçmek olur mu? Sanki bu filmde şeytan tüyü varmış gibi belki 10 yaşımızdan beri her sene sonunda bu filmi izlesek de yine sıkılmıyoruz. Bizim için Macaulay Culkin hala küçücük bir çocuk ve hala her izlediğimizde ‘vay be ne akıllı çocuk’ diye onu pohpohlamaktan vazgeçemiyoruz. Ailenin önemini vurgulayan filmde Amerikan hayali evler ve karlı bir bahçede ışıl ışıl yılbaşı süsleri tekrar tekrar izlemeye sebep olan unsurlar arasında.

Home-Alone-1-v3

The Nıghtmare Before Christmas 

Tim Burton denince akla gelen ilk filmlerden biri. Stopmotion tekniğiyle çekilmiş müzikal animasyon olma özelliğini taşıyan nadir işlerden. 1993 yapımı bu filmde ‘Halloween Kasabası’ndan Jack Skellington karakterinin ‘Noel Kasabası’na bir kapı keşfederek yeni yılı kutlamasını ve bunun neticesinde başına gelen komik olayları konu alıyor. Fantastik filmlerden hoşlananlar için doğru bir tercih olan bu film mutlaka görmeniz gerekenler arasında ilk sıralarda.

The-Nightmare-Before-Christmas-Poster

How the Grınch Stole Chrıstmas? (Grinç)

Dr.Seuss’un aynı adlı hikayesinden uyarlanan 2000 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Ron Howard’ı görüyoruz. Başrollerde is Jim Carrey, Jeffrey Tambor ve Taylor Momsen gibi tanınmış oyuncular var. Müzikal fantastik komedi olan film, Whoville adlı bir kasabada geçiyor. Kasabada yaşayan herkes mutlu mesut yeni yılı kutlarken bir kişi hep mutsuz; Grinch. Daima alaycı olan ve kimseyi sevmeyen Grinch’in hayatına minik Cindy Lou’nun girmesiyle kalbi yumuşuyor ve aslında hiç de kötü bir insan olmadığı ortaya çıkıyor. Sevmemeniz imkansız olan bu hikaye insanları tanımadan yargılamamız gerektiğine dair önemli bir mesaj veriyor.

grinch_dvd_novo_e_selado_portes_grtis-1360922581-953-e

A Chrıstmas Carol (Yeni Yıl Şarkısı)

Üç boyutlu bir animasyon filmi olan A Christmas Carol, Charles Dickens’ın aynı adlı hikayesinden esinlenilmiş. Bu filmde yine komedi filmlerinin aranılan yüzü Jim Carrey’i görüyoruz. Hatta bu filmde birçok farklı rolde gördüğümüz Carrey oyunculuk yeteneğini de kanıtlamış. Masalsı sahneleri, üst düzey animasyon kalitesi ve güzel kurgusuyla yılbaşı zamanı izlenmesi gereken filmlerden.

77LaiNq7YLG7J4bYNZVcRq4ah23

Brıdget Jones Dıary (Brıdget Jones’un Günlüğü)

Aslında bu filmi sadece yılbaşı zamanı için öneremeyeceğiz çünkü yılın her vakti izlenmesi türden bir film. Eğlenceli, samimi, insanın kendisini iyi hissetmesini sağlayan bir romantik komedi. Filmde tanık olduğumuz aşk üçgenini  üç önemli oyuncu canlandırıyor; Renée Zellweger, Colin Firth ve Hugh Grant. 30’lu yaşlarının başında olan Bridget özgüveni az olan, bekar ve kilolarına takmış bir kadındır. Patronu hakkında gizli fanteziler kurarken ailesinin kendisine ayarlamaya çalıştığı adamla da hiç anlaşamaz. Bir gün kendine çekin düzen verip, fazla kilolarından kurtulmasıyla kendini komik bir aşk üçgeninin içinde bulur. Bu denli eğlenceye bir de Noel ambiyansı eklenince film eğlenmeyi garantiliyor.

a12032xnwxu 

It’s a Wonderful Lıfe (Şahane Hayat)

Biraz nostalji yapmak isteyenlere ise önerimiz Frank Capra’nın yönettiği 1946 yapımı bu fantastik komedi-dram filmi. Amerikan film tarihinde büyük önem kazanmış bu film başka insanlara yardım etmek adına kendi hayallerinden vazgeçmiş bir adamın yılbaşı gecesinde intihara teşebbüs etmesiyle başlıyor. Fakat intiharı sırasında beliren koruyucu meleği bu mutsuz adama, hayata hiç gelmeseydi olayların nasıl şekilleneceğini göstererek farklı bir bakış açısı edinmesini sağlıyor.

wonderfullife

 

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

önceki15 / 18
sonraki17 / 18