Santimetre

Santimetre, yemek masalarınız ve mutfak dolabınızın bir köşesini süslemesini hayal ettiğiniz ürünler tasarlayan bir porselen atölyesi. Yaklaşık 6 yıl önce tasarımcı Tulya Madra ve mimar Fırat Aykaç tarafında kurulan bu atölye bardaktan cezveye, tabaktan sürahiye, her türlü porselen ürünleri tasarlıyor. İsmi ise ufak adımlarla öğrenerek büyümekten geliyor. Amaçları ticari değil, tam tersine piyasa ve sistemin zorladığı estetik ve ticari kaygıya mesafe koymayı hedefliyorlar. Az ama öz üretmeyi tercih ediyorlar.

Koleksiyondaki her ürün nevi şahsına münhasır olduğu kadar gündelik kullanıma da uygun. Tasarım yaparken çıkış noktaları görsel hafızalarında yer etmiş formları porselen olarak hayata geçirmek ve gündelik yaşantıya dahil etmek oluyor. Yani kullanmaya kıyamadığımız büyükanne ve dedelerimizden kalma antikaların yanına, gündelik hayata uygun fakat hala eskilerden bir esinti taşıyan, hikayesi olan objeler yaratıyorlar. Mesela sapı zeytin ağacı dalından oluşan kahve cezvesinin hikayesi mart ayı ve sonrasında yapılan zeytin ağacı budamalarından elde edilen birçok zeytin ağacı dalının yakılmaya terk edilmesine isyanlarından çıkıyor.  Bu yaratıcı koleksiyonda bakır cezvelerden plastik kaplara, cam bardaklardan metal içki mataralarına, gümüş tepsilerden emaye ibriklere kadar geniş bir yelpazeye uzanan mutfak ürünlerini porselen olarak ve çeşitli renk seçenekleriyle bulabilirsiniz.

Gelelim bu güzel ürünlere nasıl sahip olacağımıza. Santimetre porselen atölyesinin ürünlerinin merkez satış noktası şu anda Ayvalık‘ta bulunan dükkanları. Yakın zamanda Cunda‘da açılacak olan dükkanlarından da kısa bir süre sonra satın alabilirler. Fakat Ayvalık veya Cunda’da yaşamayan talihsiz kişiler nereden alacak derseniz www.mosantimetre.com sitesi üzerinden satış yapılıyor. Şanslıyız ki İstanbul’un da belli tasarım dükkanlarında da Santimetre’yi bulabiliriz. Bunların arasında Galata’da bulunan Hiç Contemporary Crafts ve Archive , Bebek’te ise Midnight Express ve yeni renove edilen eski Türkü / yeni Envai isimli dükkanlar var.

Fiyatlar 60 TL’den başlayıp 400 TL’ye kadar değişebiliyor.

Adres: Talat Paşa Cad. Eminzade İşhanı no: 52/2 Ayvalık / Balıkesir
Tel: +90 533 227 54 16
info@mosantimetre.com

1 Comment

  1. ilk yorum yapma şerefi bana ait olduğu için mutluyum:)) çabalarınızı yakından takip eden biri olarak çok başarılı olacağınıza inanıyorum. çok zevkli ve harika tasarımlar.yolunuz açık ,kazancınız bol olsun.sevgiler…

    nedret akbaş — January 22, 2015

YORUM YAZ

önceki17 / 22
sonraki19 / 22