Sentetik Sezar’ın Eskitemedikleri

Pürtelaş Sokak’ta yaklaşık iki sene önce açılan bir vintage dükkanı Sentetik Sezar. Dükkanın içine girdiğinizde sanki bir hikayenin masal kahramanı gibi hissediyorsunuz kendinizi. Her şey eski, her şey bir o kadar kıymetli. Hangi tarafa yöneleceğinizi bilemiyor, baykuşlar gibi 360 derece kafanızı mağazanın içinde döndürüyorsunuz. Mevsimine göre kazaklar, paltolar, gömlekler, etekler etrafınızı sarıyor. Hepsi birbirinden güzel ve özel çünkü her parçanın bir hikayesi var. Hikayenin ne olduğunu asla öğrenemeyecek bile olsanız, yaşanmışlık duygusu sizi o hikayenin bir parçası gibi hissettiriyor.

İsmi Sakin grubunun aynı adlı şarkısından esinlenilen Sentetik Sezar, kurucuları Derya Gültekin ve Yılmaz Ordukaya’da hep varolan bir vintage sevdası sonucunda kurulmuş bu dükkan. Sentetik Sezar’ın başarılı olmasının nedenlerinden biri genelde ikinci el dükkanlardaki ana problem olan temizlik konusundaki dikkatli tutumları. Çünkü bazen bir ürünü çok beğensek bile kokusu ve pis görünümü bizi satın almaktan alıkoyuyor. Fakat bu mağazada öyle bir kaygı yok çünkü burunlara sabun kokusu geliyor. Bir diğer neden ise ürün çeşitlilikleri ve sosyal medyada bu ürünleri güzel pazarlamaları. Gelen ürünlerden anında haberdar olabiliyor ve fiyatlarını öğrenebiliyorsunuz. Eğer sürekli müşterilerindenseniz size bir güzellik yapılıyor ve ürün sizin için ayrılabiliyor. Fiyat aralıkları ne çok ucuz ne çok pahalı, ortalama bir ekonomik sınıfa hitap ediyor. Üç ayda bir yapılan ‘Her şey 10tl’ günleri de yüzleri güldürüyor. Son olarak da tabii ki getirdikleri ürünlerin hem kendi zevklerine göre hem de müşterilerini taleplerine göre özenle seçilmiş dönemsel kıyafetler oluşu ve bize onlara sahip olmaktan başka hiçbir şey düşündürmeyişleri.

70’ler, 80’ler ve 90’lara ait ürün yelpazesinde kıyafetlerin yanı sıra aksesuar, ev eşyaları hatta bisiklet bulmak bile mümkün. Çok merkezi bir yer olmasa da  müşteri yoğunluğu bol olan bu dükkan ileride daha merkezi bir alanda kafe-butik şeklinde karşımıza çıkabilir. Şimdilik bu kurucuların hayali dahi olsa, biz heyecanla bekliyoruz.

Fiyat aralıkları şu şekilde;
Saatler:30TL
Bluzlar ve gömlekler:20TL-60TL
Ceketler:30TL-50TL
Elbiseler:30TL-60TL
Etekler:20TL-50 TL
Gözlükler :20TL-30TL

Adres: Cihangir Mah. Pürtelaş Sok. 1/A Taksim

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

önceki11 / 22
sonraki13 / 22