Moda kültürü mü, o da ne?

Türkiye’de ‘modayla ilgilenen insanlar’ deyince akla ne geliyor? Gardroplarını göstermek amacıyla bir açılıştan diğerine koşturan kadınlar? ‘Bu tarz benim’ yarışmacıları? Her giydiklerini çok orijinal ve bakılası bulan selfie’ci-blog’cu ekip?

Böyle düşününce ‘moda’ ile ‘kültür’ kelimelerini yan yana düşünmek zor olsa da ülkemizde moda merakını moda kültürüne dönüştüren kurumlar da yok değil.

Ne kadar eleştirsek de Moda Haftamız, özellikle son 10 yılda çok yol kateden moda dergilerimiz, Esmod ve İMA gibi okullar, moda fotoğrafçıları, editörler ve tabii vizyoner bazı markalar bu dönüşümün mimarları.

Geçenlerde 1V1Y Stüdyo olarak bu minvalde verebileceğimiz adreslerden birindeydik: İlgili olanlar bilir Vakko’nun 2010 yılında inşa edilen Nakkaştepe’deki merkez binasında bir kütüphane yer alıyor. Kütüphane, içeriği moda ve fotoğraf alanlarından sanat, tasarım ve mimariye doğru genişleyen ülkemizin kendi alanında nadir örneklerden biri.

Vitali Hakko’nun ismini verdiği kütüphanede 14 bin kitap yer alıyor. Koleksiyonlarında pek çok limitli baskısı olan moda kitabından, ünlü editör Diana Vreeland’ın Harper’s Bazaar’da çalıştığı döneme ait orijinal yazışmalarına kadar pek çok kaynak yer alıyor.

Kitapların yanı sıra, mimarisi ile ödül almış binanın kendisinin, Vakko’ya ait Çağdaş Türk Sanatı Koleksiyonu ve Vakko arşivinin de Nakkaştepe’yi ziyaret etme nedenleri arasında olabileceğini ekleyelim.

Türkiye’de moda denince aklınıza ‘Bu tarz benim’ gelmesin, bu tip ortamlar çoğalsın istiyorsanız mutlaka gidin deriz.

Kütüphane halka açık ama randevu alıp gitmek gerekiyor.

Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi

Vakko Moda Merkezi – Nakkaştepe

Ziyaret gün ve saatleri: Pazartesi – Cuma, 10.00-17.30

Randevu için: kutuphane@vakko.com.tr

Bilgi için: www.vakko.com.tr

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

önceki26 / 27
başa dön