Hiç-Contemporary Crafts

Galata Kulesi ile Tophane’yi birbirine bağlayan Lüleci Hendek Sokağı’nda yürürken bir anda çölde su bulmuşçasına sevinmemize sebep olan Hiç Contemporary Crafts, Emel Güntaş tarafından kurulan, içinde birçok farklı tasarımcının işlerinin buluştuğu, deyim yerindeyse müze gibi bir mağaza. Peki nedir bu kadar sevdiren bize burayı?

AMBİYANS

Daracık bir sokakta konumlanan Hiç Contemporary Crafts, Avrupa dükkanlarını aratmayacak sıcaklığa ve lükse sahip. Başka bir yerde bulamayacağınız, gerçek el işi ustalarının maharetleriyle yapılmış, kendine has ve zamansız tasarımlar dükkana ilk girdiğiniz anda kalbinizi çalıyor. 2011 senesinde kurulan bu can alıcı dükkanda bizi büyüleyen şey özenli seçilmiş ürünlerin mağaza içinde yarattığı uyum. Türkiye’nin değişik yörelerinden rengarenk halılar, demir, cam, seramik, ahşap aydınlatmalar, dünyanın her yerinden tek tek üretilmiş tasarımlar, tekstil ürünleri, genç sanatçılara ait seramik ve porselenler, fotoğraflar, resimler, objeler, takılar …

561280_367614159948934_1700916802_n

535479_367613703282313_144719960_n

TASARIMCILAR

15 tasarımcının el emeği göz nuru ürünlerinin sergilendiği dükkanda mobilyalar ağırlıkta. Mobilyadan başka ne var derseniz; porselen olsun, biblo, olsun tablo olsun hatta ipek fular bile olsun, burada birbirinden eşsiz parçalar bulabilirsiniz. Peki kim bu şahane ürünlerin yaratıcıları? İçlerinde Tulya Madra, Deniz Yeğin, Rıfat Özbek, Belkıs Balpınar, Mike Berg, Aslı Kuriş, Toygan Eren ve Aylin Bilgiç gibi yetenekli isimlerin bulunduğu geniş bir tasarımcı yelpazesine sahip olan ‘Hiç’ referanslarında halı, ahşap, demir ustalarının emeklerini de unutmuyor. 

10364109_826033120773700_2885109946997716351_n

 ÜRÜNLER

Dükkana ilk girdiğinizde dikkatinizi sol taraftaki rengarenk porselen çanak çömlekler çekiyor. Bu ürünler diğer mobilyalarla bütünleşmiş ve dükkana yaşanmışlık hissi veriyor. Sağ tarafta ise Rumisu’nun ‘aralarından seçmek çok zor, en iyisi hepsini alıyım’ hissi uyandıran eşarpları. Dükkanın arka tarafına gittikçe ahşap aydınlatmalar, rengarenk halılar, fotorağraflar, resimler…Bir şey kırarım düşüncesi biraz tedirgin etse de dükkanı terkedesiniz gelmiyor. Fiyatlar ürünlerin kalitesi ve emek göz önüne alınırsa aşırı pahalı değil, yine de çoğu kişinin bütçesinin üstünde denilebilir. Hiç, kendi tasarlayıp ürettiği mobilyaları, kişiye özel boyutlarda da hazırlayabiliyor. Daha çok demir, ahşap, mermer, pleksi ve cam malzemelerin kullanıldığı mobilya ve aksesuarlar dünyanın her yerine gönderilebiliyor.

Adres: Lüleci Hendek Sk. No: 35-39A/Galata
Tel: 0212 251 99 73
http://www.hiccrafts.com

 VE NİCELERİ

Bu yazıyı okuyarsanız tasarım dükkanlarına meraklısınız demektir. O zaman hazır sayfadayken sizi başka yer araştırmakla yormayalım, bir iki dükkan önerisi daha sunalım. Eğer tasarım dükkanlarına ilginiz varsa bölge olarak çok da uzağa gitmenize gerek yok. Galata ve Karaköy her geçen gün yenisi açılan tasarım mağazaları ile dolu. Bunlardan birkaçı Atölye 11, Puerta Galata ve Plusone.

Atölye 11

Karaköy’ün en işlek sokağında konumlanan Atölye 11, iç dekorasyonun tekstille buluştuğu mekanlardan bir tanesi. Otantik esintiler taşıyan ürünlerin ağırlıklı olduğu dükkanda koyu renkler neon detaylarla harmanlanmış.

20120214173714

Adres: Mumhane Cad. No: 47 Karaköy

Puerta Galata

Galata’da bulunan bu tasarım dükkanının mobilya ağırlıklı olduğuna bakmayın, içinde heykelden seramiğe, tablodan fotoğrafa her türlü dekorasyon ürünü bulmak mümkün. Hatta kimi zaman sanatçılar burada işlerini bile sergileyebiliyorlar.

Puerta-Galata-listelist

Adres:Serdar-ı Ekrem Cad. Hoca Ali Sok. No: 17 Galata

PLUSONE

Galata’nın bir başka göz bebeği Plusone. Rengarenk kanepeleri ve puflarıyla herkeste yeni eve çıkma veya evi dekore etme isteği uyandırıyor. Bohem bir havaya sahip mobilyaları vintage esintiler de taşıyor. Burada koltuk, kilim ve masanın yanı sıra takı da bulabilirsiniz.

Plusone-listelist

Adres:  Mueyyezzade Mah., Tatarbeyi Sok. No:34/B, Galata

Hazırlayan: Ceylan ALP

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

  1. Santimetre’nin rengarenk porselenleri dükkanın girişine dizilmiş, gelenleri karşılıyor

  2. Buddha bibloları Uzakdoğu kültürüne gönül verenlere hitap ediyor

  3. Otantik esintiler taşıyan bu tasarımları yazlık evler için biçilmiş kaftan

önceki13 / 23
sonraki15 / 23