Mart Sayıları

EN İYİ PROJE: VOGUE

Vogue  bu ay bir ilke imza atarak Türk moda sektörüne odaklanan bir sayı hazırlamış, çok da iyi yapmış! Moda tasarımcısından fotoğrafçısına, stylist’inden makyajçısına kadar sektörün önemli isimlerine yer veren dergi, hazırladığı farklı dosyalarla bizce şu zamana kadar en ilgi çekici sayılarından birini hazırladı. “Sınıf 2015” çekimiyle sektörün olmazsa olmaz isimlerini aynı okulda toplayan, “Geçmişe Selam, Geleceğe Bakış” dosyasıyla da kıdemli isimlerden moda hikayeleri dinlediğimiz bu sayıda fotoğraf editörümüz Sedef Delen ve içerik direktörümüz Yaprak Gerçek de yerlerini aldılar.

16
17

EN İYİ KAPAK: VOGUE

Vogue 5. yılını dünyanın en gözde modelleriyle kutluyor. Bu çekim için yollara düşüp New York’a giden ekip, Jourdan Dunn, Jessica Stam, Alessandra Ambrosio, Behati Prinsloo ve Fei Fei Sun ile başarılı bir prodüksiyon gerçekleştirmiş. Çekimin moda editörü Konca Aykan, fotoğrafçısı Cüneyt Akeroğlu, yazılar ise Elif Key’e ait.

14

EN BOYALI KAPAK: MARIE CLAIRE

Azra Akın’ın kapak olduğu Marie Claire’i görünce anladık ki reklam anlaşmalı olan kapaklar sırıtıyor. L’Oreal’in yeni yüzü olan model, kendisine pek de yakışmayan kızıl saçlarla Tamer Yılmaz’ın objektifine poz vermiş. Mahizer Aytaş’ın her zaman alkışladığımız başarılı styling’i de bu çekimi kurtamaya yetmemiş.

21

EN TIPATIP ÇEKİMLER: MARIE CLAIRE

Bu ay Marie Claire’de bütün çekimler birbirine benziyor. Mahizer Aytaş ve Koray Birand imzalı çekimler ayrı ayrı çok güzel gözükse de birlikte bakıldığında birbirine tıpatıp benzeyen iki çekim görüyoruz. Modelin hatta modelin kaşlarının bile aynı olduğu iki çekimi birbirinden ayırmak çok zor. Buna bir de yabancı bir prodüksiyon olan üçüncü bir çekim eklenince kendimizi üçüz kardeşlere bakar gibi hissettik.

19 20

EN HEYECANSIZ KAPAK: ELLE

Elle’in kapağında manken kullanma cesaretini takdir edecektik fakat malesef zayıf bir kapak olmuş. 90’lardan kalma platin sarısı saçlar ve mavi farlar son derece demode duruyor. Emre Doğru’nun fotoğrafladığı, stylingi ise Melis Ağazat’a ait olan çekimin iç kareleri kapağa kıyasla daha iyi olsa da yine de gönlümüzü alamadı.

22

 SEZON ÇEKİMLERİ

İsyanımız var! Bu ay her dergide gördüğümüz sezon çekimleri konsept olarak sizce de sıkmadı mı?  Yeni sezon ürünleri tanıtma uğruna birbirinden kopuk karelerle sayfaları dolduran dergiler artık bu sevdadan vazgeçsin. Yine de aralarından bir seçim yapmak gerekirse en iyisi Elle diyebiliriz. Sezonoskop adını verdikleri çekimde stylingler Melis Ağazat ve Hafize Çeliktürk, fotoğraflar ise Sedef Delen ve Begüm Yetiş’e ait.

23

AYIN PİŞTİLERİ: ALL, VOGUE ve ELLE

Saint Laurent 70’lerin rockçı kızı temalı koleksiyonunu sunduğundan beri önümüz, arkamız, sağımız, solumuz rockçı kız doldu. Her ay harıl harıl tema düşünen moda editörlerine de gün doğdu. All, Vogue ve Elle de çekimlerinde bu trendin ekmeğini yiyenlerden.

30

DİDEM SOYDAN’A N’OLMUŞ?: HARPER’S BAZAAR

Derginin son sayısında yeni yapılmış burnu ve dişleri ile Didem Soydan’ı görüyoruz. Ne kadar photoshop, ne kadarı Didem Soydan’ın kendi yüzü olduğunu almadığımız çekimde modelin dişlerine ve burnuna odaklanmaktan fotoğraflara fazla dikkat edemedik. Artık bu photoshop’lu güzel model furyası bitmedi mi?

9

EN GELENEK BOZMAYAN KAPAK: INSTYLE

Bu ay kapak yaşlandırmasında Nurgül Yeşilçay var ama bu konuda oyuncunun da payı büyük. Oyuncunun bakım ve güzellik konusunda umursamaz tavrı üzülerek söylemeliyiz ki erken yaşlanmasına sebep olmuş. Fotorağrafların Tamer Yılmaz’a, styling’in ise Hakan Öztürk’e ait olduğu çekim styling bizden kırık not aldı.

10

KARDEŞTEN TORPİLLİ POPPY: L’OFFICIEL

Kardeşinden dolayı tekrar popüler olan Poppy Delevigne’ı L’Officiel kapağında görüyoruz. Başarılı styling Selin Bursalıoğlu’na, fotoğraflar ise Alan Gelati’ne ait. Çekimi kısmen beğensek de Poppy Delevigne bu günlerde arz-ı endam eden süper suratlar kalibresinde değil.

12

KOPYA ÇEKMEYİN BAKAYIM: L’OFFICIEL

İngiltere’deki bir çiftlikte gerçekleşen moda çekimi bize bir yerden tanıdık geliyor derken hatırladık: Vogue! Vogue’un geçtiğimiz sayısındaki Suki Waterhouse’lu kapak çekimine benzeyen moda çekimi sarımtırak tonları, sürekli baygın bakan modelleri ile aynı bohem havayı soluyor gibiler. Emir Eralp ve Ayça Elkap imzalı çekim yine de geçer not aldı.

27

 

 

 

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

önceki9 / 23
sonraki11 / 23