Nerede Piknik Yapsak?

Havalar güzelleşti, piknik sezonu açıldı. Malum ruha iyi gelen bir aktivite, mutluluk ve huzur garanti. Biz de istedik ki nerede piknik yapalım diye düşünürken fazla vakit kaybetmeyin, bilgiler ayağınıza gelsin. İşte eski Türk filmi sahnelerindeki sıcaklığı ve samimiyeti bulabileceğiniz sekiz adet piknik mekanı.

BELGRAD ORMANI / NEŞET SUYU

Burası adından da anlaşılabileceği üzere suyun etrafına kurulan bir dinlenme alanı. Ulaşım kolaylığı ve Belgrad Ormanı’ndaki merkezi konumu itibariyle doğa düşkünleri tarafından oldukça tercih edilen bir yer. Otoparkı da cabası. Berrak bir suyun etrafına yerleşen koşu parkuru, piknik alanı ve tükettiğiniz şeyleri temin edebileceğiniz kafetaryası ile sanki sizi çağırıyor. Bu oksijen size iyi gelecek!

kirazlibent

CADDEBOSTAN SAHİLİ

Özellikle pazar günleri genç kesimin akın ettiği Caddebostan sahili hem çimlerde doyasıya yayılabileceğiniz, hem de denizin tadını çıkarabileceğiniz güzide mekanlardan. İnsanların çoluğunu çocuğunu, köpeğini kedisini kaparak erken saatlerde kendine yer tuttuğu bu açık alanda inanması zor ama yer bulmak her gün yürüyen namıyla daha da zorlaşıyor. Son dakika gitmeye karar verir fakat ‘ay örtüm yok, sandalyem yok, aman ben çime oturamam’ derseniz bunların da çaresi var. Hafta sonları sahili mesken tutan satıcılar piknik işini hemen ticarete dökmüşler. Pötikareli piknik örtüsü satan mı dersiniz, dilek feneri satan mı dersiniz, çay, kahve, çekirdek imkanı sunan mı dersiniz. Hepsi burada mevcut.

8648870092_8ae58da58f_z

POLONEZKÖY TABİAT PARKI

Beykoz’da oturanlar için tam bir cennet. Fakat oturmuyorsanız gitmek bir gününüze mal olabileceği için daha çok eziyete dönüşebilir bu gezi. Ama derseniz ki biz gidelim bir iki gün kalalım, o zaman aradığınız yer burası diyebiliriz. Burası piknikten daha çok ailenizle gidip oturabileceğiniz, yeşillik alan içinde kurulu lokantalarda yemek yiyebileceğiniz bir park. Yemek yedikten sonra çimlere yayılabilir ya da yediklerinizi eritmek için butik otellerin havuzlarından yararlanabilirsiniz.

polonezkoy06

DEĞİRMENBURNU / HEYBELİADA

Şehirden biraz uzaklaşmak istiyorsunuz, fakat akşam olunca evinize rahatlıkla dönmek istiyorsunuz. Tabii ki aradığınız yer Prens Adaları’nda başkası değil. Odak noktamız pikniğe dönecek olursak Heybeliada’daki Değirmenburnu bu dileğinizi de gerçekleştirecek. İsminden anlaşılacağı üzere adada bulunan tarihi değirmenin üzerine çıkıp diğer adaları ve İstanbul kıyılarını seyredebilir, yemekten önce manzaraya doyabilirsiniz. Aşıklar yolundan yürüyebilir, kendinize piknik için uygun bir yer bulabilirsiniz. İsterseniz pikniğiniz için küçük koylar tercih edebilir, sefasınızı deniz kenarında sürdürebilirsiniz.

DSC_0463

DİLBURNU / BÜYÜKADA

Gelelim Prens Adaları arasında en büyüğü olan Büyükada’ya. Adada bulunan Dilburnu sadece İstanbul’un değil, Türkiye’nin de güzide yerleri arasında. Merkeze biraz uzak olduğu için buraya ulaşmak için fayton tercih edin. Kızılçamların altında manzarayı seyrederken muhteşem bir piknik yapacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

yavuzpulgu_buyukada_dilburnu1

MODA SAHİLİ

Caddebostan sahilinden daha ufak fakat daha az kalabalık olduğu için bir bakıma daha çekici olan Moda sahili de piknik için ideal mekanlardan. Denize nazır çimlerinde örtünüzü yayıp termostaki çayınızdan yudumlayabilir, ev yapımı sandviçlerinizden bir ısırık alabilirsiniz. Lakin bu işi Moda’da Caddebostan kadar ticarete dönüştürmedikleri temkinli olmanızda fayda var.

moda

MEHMET AKİF ERSOY PARKI

Bir diğer adıyla Barışarock alanı. 90’larda çocuk olanların rahatça hatırlayacağı bir mekan. Zira özgürlüğümüzü burada keşfetmiştik. Levent, Maslak ve Sarıyer’e yakınlığıyla oldukça avantajlı bir lokasyona sahip olduğu için çoğu insanın tercihi bu ormanlık alan oluyor. Şimdilerde içinde açılan LifePark ile adını duyuran bu parkta çimlere yayılabileceğiniz gibi masalarda rahat rahat oturabilir, yemeğinizi yiyebilirsiniz. Yemekten sonra ise çeşitli oyunlarla eğlencenizi ikiye katlayabilir, şarkınızı türkünüzü söyleyebilirsiniz. Yorulunca ise tek yapmanıza gereken hamağınıza yerleşip kitabınızı okumak.

DSCF23491

MAÇKA PARKI

Eğer piknik yapmak için uzaklara gitmek size zor geliyorsa, yakınlığından dolayı Maçka Parkı da tercihler arasında yer alabilir. Caddebostan sahilinin Avrupa bayisi olarak düşünebileceğiniz bu parka evcil hayvanını, örtüsünü kapan gidiyor. Özellikle pazar günleri çok kalabalık olduğundan, erken gidip biraz daha uzak kısımlarda yer tutmada fayda var.

IMG_4830

 

 

 

 

 

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

  1. Belgrad Ormanı’ndaki şelalerin altında serinlemek serbest

  1. Caddebostan sahilinin semböllerinden Ragıp Sarıca Köşkü, nam-ı diğer Perili Köşk

  2. Polenezköy Tabiat Parkı’nın yürüyüş yolu da en az piknik alanı kadar huzurlu

  3. Değirmenburnu adanın merkezinden biraz uzak olduğu için faytonla çıkmanızda fayda var

  4. Yerde oturmayı sevmeyenler için banklar da bir tercih

  5. Tarihi Moda İskelesi Restaurant’da (pikniğinizden önce ya da sonra) nefis tatlılarının tadına bakabilirsiniz

  6. Mehmet Akif Ersoy Parkı, şimdilerdeki adıyla LifePark, çeşitli konser organizasyonlarına da ev sahipliği yapıyor

  7. Maçka Parkı’nda güzel bir yürüyüş yolu da sizleri bekliyor

  8. Maçka Parkı, grup buluşmaları için ideal bir mekan

önceki12 / 21
sonraki14 / 21