Sağlıklı Bronzlaşma İçin Ön Hazırlıklar

Güneş yüzünü göstermeye başladığından beri aklınızda tek bir şey var biliyoruz: Güneşlenmek. Yıllardır güneşin yararlarının yanında zararlı ışınlarının neler yaptığı konusunda uyarıldık. Bu yüzden bunları tekrarlamanın gereği yok. Güneşe çok çıkmayın desek de biliyoruz bizi dinlemeyeceksiniz. Güneşlenmeden önce ve güneşlenirken yapmanız, yapmamanız gerekenleri bir de bizden dinleyin.

1- Kıl Tüy Meselesi

Eğer güneşlenmeden önce epilasyon yapmak gibi bir planınız varsa bunu en az 24 saat öncesinden yapmalısınız. Epilasyon sonrası vücudunuz zaten daha hassas olacaktır. Daha fazla acıya mahal vermeyin. Lazerle epilasyonu tercih edenlere ise tavsiyemiz şu; yaz gelmeden bu işi halledin. Genellikle lazerle epilasyon kış aylarında önerilir hatırlatalım.

2- Kese

Modern zamanların peeling’i eskilerin kesesi güneşlenmeden önce mutlaka yapmanız gerekenler arasında. Güzel bir banyo yapıp vücudunuzu yumuşattıktan sonra vücudunuzu mutlaka ölü deriden arındırmalısınız. Bu işlemi uygulamazsanız yaz boyu 101 dalmaçyalı gibi benek benek gezersiniz bizden uyarması!

3- Nemlendirici

Aslında bu madde aldığınız her duş sonrası yapmanız gerekenlerden biri. Güneşlenmeden bir gece önce vücudunuzu mutlaka iyi bir nemlendirciyle nemlendirmek. Dirsek, diz kapağı, ayak üstü, bilekler gibi kör noktalara daha fazla dikkat! Parça parça bronzluğun en büyük sebeplerinden biri de kuru kalmış cilttir.

4-Güneş Kremi 

Daha ilk günden bir an önce brozlaşmak gibi bir hayaliniz varsa üzgünüz öyle bir şey olmayacak. Güneş ışınlarının gittikçe daha da zararlı olduğu zamanlar içerisine girdik. Bu yüzden cildimizi korumak bronzlaşmanın yapı taşlarından. Çok açık tenliyseniz mutlaka yüksek koruma faktörü olan bir kremle işe başlayın. Buğday tenliler daha düşük faktörleri de kullanabilir. İlk 3 gün mutlaka koruyucu losyon kullanmalısınız. Biraz daha brozlaştıktan sonra isterseniz bronzlaştırıcı yağlara da geçebilirsiniz. İlk günden havuç yağı, bebe yağı, vazelin gibi planları olanlara ise tek tavsiyemiz yanık merheminizi de çantanıza atmayı unutmayın!

5- Güneş sonrası Bakımı

Bronzlaştınız ve her şey artık mükemmel Peki bu kavruk teni nasıl soldurmayacağız? Uzmanlar suyun bu amaçta çok önemli olduğunu söylüyor. Öncelikle bol bol su için ve karpuz, salatalık gibi sulu yiyecekler tüketin. Vucüdu nemlendirmek bronzlaşmanın hem hazırlığında önemli hem de korunmasında. Bu yüzden mutlaka iyi bir nemlendiriciye başvurun. En önemli bölgeniz ise yüzünüz. Mümkünse yüzünüze ayrı bir güneş kremi ve nemlendirici alın.

6- Biraz da Sahtekarlık!

Bütün bunlar sonunda siz de biliyorsunuz beyaz teniniz bir gün yüzünü göstermeye başlayacak ama üzülmeyin. Bronzlaştırıcı spreyler ve kremler ne güne duruyor? Baktınız cildiniz yavaş yavaş kendi haline dönmeye başladı bu ürünlerden yardım alabilirsiniz. Bronzlaştırıcı kremleri kullanmadan önce de doğal güneşlenme öncesi yaptığınız hazırlıkları mutlaka yapmalısınız. Krem benek benek dağıldığında hoş bir görüntü oluşmaz bilginize.

 

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

  1. Fotoğraf: Barış Aktınmaz

önceki9 / 21
sonraki11 / 21