Yolculuk Nereye?

Tatil sayesinde boşalmış şehirdeki yaz planlarımızla mutlu olsak da arada doğaya dönmek istemiyor da değiliz. Sırt çantanızı alıp arada kaçmak istiyorsanız size iyi gelecek altı doğaya dönüş filmini seçtik.

1- WILD

Genellikle romantik komedilerin aptal sarışını olarak görmeye alıştığımız Reese Witherspoon bu imajdan sıkılmış olacak ki bambaşka bir rolle karşımıza çıktı Wild filminde. Wild From Lost To Found On The Pacific Crest isimli çok satan kitaptan uyarlanmış filmde kahramanımız Cherly babası yüzünden sorunlu bir çocukluk geçirir ve bu dönemlerde en yakın dostu annesidir. Annesini kanser hastalığından kaybedince üst üste kötü olaylar yaşar ve dibe vurur. Bunun üzerine onu hayata bağlayacak bir şeylerin arayışıyla 1000 km’lik bir yolculuğa çıkar. Reese Witherspoon’un bu filmdeki performansı çok beğenildi. Senaryosu da ünlü yazar Nick Horby’e ait. Güzel bir yol hikayesi arayışında olanlara duyrulur.

wild-reese-witherspoon

2- INTO THE WILD

Doğaya dönüş denilince belki de akla gelen ilk film Into The Wıld. Jon Krakauer’in çok satan romanından uyarlanan filmde baskıcı toplumdan kaçmak ve kendi başına Alaska’da yaşamak isteyen Christopher Mccandless’ın hikayesini görüyoruz.  Chris üniversiteden mezun olduktan sonra bankadaki bütün parasını hayır kurumlarına bağışlar ve yola çıkar. Yolda arabasını da terk eder ve otostopla Amerika’yı dolaşır. Asıl amacı Alaska’ya gidip orada toplumdan isole bir hayat yaşamaktır. Dört ay sonra Alaska macerasını noktalamaya karar verir ve sonunda yediği tohumlardan zehirlenir. Zaten açlık seviyesinde olduğu için vücudu çok zayıftır ve hayatını kaybeder. Filmden en çok aklınızda kalacak şeyler; Senn Penn’in yönetmenlik performansı, Eddie Vedder’ın muhteşem film müzikleri ve ‘Happiness only real when shared’ cümlesi.

MCDINTH EC406

3- TRACKS

Dört deve ve köpeğiyle Batı Avusturalya çöllerini geçen bir kadının hikayesinin anlatıldığı filmde yine kahramanımız hayat koşuşturmasından sıkılıp kendini yollara vuruyor. İçinizde gitme isteği uyandıracak en güzel filmlerden. Into the Wild ve Wild’ın aksine karakterin çekip gitme isteğinin temelleri üzerinde fazla durulmamış. Sahip olduğu bütün parayı ve mal varlığını geride bırakmak yerine kızımızın yolculuğu daha turistik amaçlı denebilir.

TRACKS-DIGGITY

4- THE WAY

Sessiz, sakin ‘Haydi kalk gidelim’ dedirtecek bir diğer yol filmimiz ise ‘The Way’. Yürüyen bu insanları izlerken bakalım siz de kendi rotanızı çizip ona yürümek arzusunda olacak mısınız?

The-Way-1

5- MOTORCYCLE DIARIES

Bu kez yolculuk bir motorsiklette geçiyor. Che Guevera’nın ve arkadaşı Alberto Granado‘nun 1950’li yıllarda Güney Amerika‘yı dolaşmalarını konu alan film biyografik kategorisine giriyor. Sonradan büyük bir devrimci olan Che’nin politikayla pek az alakasının olduğu gençlik  yıllarının anlatıldığı filmde her ne kadar yolculuk Giney Amerika’ya da olsa Che ve arkadaşının iç dünyasını da yansıtıyor.

Die_Reise_des_jungen_Che_-_The_Motorcycle_Diaries_03_MP

6- ON THE ROAD

Beat kuşağının babası Jack Kerouac’ın, 1947’de gerçekleştirdiği ve 3 yıl süren uzun yolculuğunun Yolda adıyla romana dönüşmüş halinin sinema uyarlaması olan film, dönemin özgür ruhlu gençliğini beyazperdeye taşıma hedefinde. Filmin yönetmenliğini Walter Salles üstlenirken genç oyuncu kadrosu ise Sam Riley, Amy Adams, Viggo Mortensen, Garrett Hedlund, Kristen Stewart ve Kirsten Dunst isimlerinden oluşuyor. 

maxresdefault

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

önceki12 / 22
sonraki14 / 22