Biri Makyaj Mı Dedi? Ayşegül Kaplan

Ayşegül 27 yaşında bir ‘Youtuber’.  @makyajmidedin isimli Youtube kanalında makyaja dair her şeyi bulabileceğiniz gibi pek çok eğlenceli videoya da rast gelebilirsiniz. Ayşegül için önemli olan iki şey var: Sıkıcı olmamak ve eğlenebilmek. Severek yaptığı işi  hakkında onunla biraz lafladık. Biz çok eğlendik. Umarız siz de okurken eğlenirsiniz. 

Ayşegül, bize biraz kendinden bahseder misin?

27 yaşındayım. Vlogger’lara göre biraz büyüğüm aslında. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunuyum ama okuduğum bölümle ilgili hiçbir iş yapmadım. Kısa bir süre akademisyen olmayı düşündüm, şansımı denedim ama hızlı sonuç alamayınca daha hızlı sonuç alabileceğim medyaya geçtim. Sonra da kendi kanalımı kurdum. Aslında bu kadar.

Nereden çıktı vlogger’lık? Fikir aklına nereden geldi?

Zaten medya sektöründe bir kanal için çalışıyorken ve bir kanal için yapılması gerekenleri biliyorken ‘Kendi kanalımı kurabilirim’ diye düşündüm. Herkes gibi ben de yurtdışındaki vlogger’ları izliyordum. Türkiye’ye de o dönemde bu partner’lık durumu yeni gelmişti. Tabii ki kanallar vardı ama iş ortaklığı benim başladığım sezon başlamıştı. Ben de Youtube’un 1. nesil iş ortaklarından biriyim.

En sevilen vlogger’lardan birisin. Sence bu kadar sevilip takip edilmenin sebebi nedir?

En sevilen Youtuber’lardan biri miyim bilmiyorum ama teşekkür ederim. Zannediyorum ki benim farklılığım komik ve eğlenceli videolar çekiyor olmam. Çünkü ben yalnızca makyaj yapmıyor ya da ürün tanıtmıyorum. Bunun dışında bir şeylere biraz espiri katmaya çalışıyorum. İzlerken nasıl zevk alacaksam öyle yapmaya çalışıyorum. İnsanların ilgisini ayakta tutmaya çalışıyorum, işe yarıyorsa da mutluyum bu durumdan.

Makyajsızlık ve normal görünme bu aralar çok revaçta. Makyaj vlogger’ı olarak bu konuda ne düşünüyorsun? Sen makyajsız sokağa çıkıyor musun?

Ben makyajsız sokağa çok fazla çıkıyorum hatta eskisine kıyasla daha çok . Biraz klişe ama bu işi daha uzun süre yapabilmek için cildime iyi bakmam gerekiyor. Benim gerçek çevrem güzel yüzümden pek fazla faydalanamıyor artık çünkü bu hazırlığı daha çok videolara ya da özel organizasyonlara ayırmaya çalışıyorum. Hem yoruluyorum, hem de cildimi yormak istemiyorum. Makyajsız görünüm konusuyla da hiç ilgilenmiyorum açıkçası. Kozmetik sektörü o kadar güçlü ki makyajsız görünümü bile makyajla yapmayı öğretiyor insana. O yüzden aslında kimse makyajsız falan değil daha doğrusu herkes makyajsız görünmeye mükemmel makyaj ürünleri kullanarak ulaşıyor. Bu yüzden benim için bir sıkıntı yok. Makyajsız makyajın da videosunu çekiyoruz.

NikkieTutorials’tan sonra patlayan ‘Makyajın gücü’ konusu hakkında düşüncelerin neler?

Makyajın gücüne kesinlikle inanıyorum. Makyajsız beni görseniz tanımanız zor. Makyaj, kadına gerçekten güzellik ve özgüven katıyorsa ya da başarılı ve mutlu olmasını ve bir şekilde hayata tutunurken zevk almasını sağlıyorsa yapmasında kesinlikle bir sakınca olamaz. Bunu özgüvensizlik olarak nitelemek bence daha büyük eziklik. Bir insan daha güzel görünmek istiyor diye bunu aşağılamak bence çok komik bir şey. Egonun başka bir türlüsü.

Senin takip etmekten zevk aldığın vlogger’lar kimler? Sence vloggerlık’ta en önemli şey ne?

NikkieTutorials’ı tabii ki izliyorum çünkü çok başarılı makyajlar yapıyor. Aslında son dönemde çok fazla kendini tekrarlamaya başladığını düşünüyorum ama galiba içerik üretmek bazen zorlaşıyor. Duygu Özaslan’ı tabii ki izliyorum. Hem arkadaşım hem de bence Türkiye’de en iyi içerik üreticilerinden bir tanesi. Bunun dışında Jaclyn Hill, Desi Perkins izliyorum. Türkiye’den Sebi Bebi’yi, Gökçe’s Life’ı, Aslı Özdel’i, Narin Kadife’yi aslında neredeyse bütün Youtuber’ları izliyorum. Bazılarının makyajlarını seviyorum, bazılarının içeriklerini seviyorum. Bazılarını sırf  ‘Şu an Türkiye’de ne yapılıyor?’ diye izliyorum. En yeni çıkan, bir abonesi olan Youtuber’a bile önerilenler listemde varsa bakmaya çalışıyorum. Piyasa araştırması gibi bir şey aslında bu. İzlemekten keyif aldığım şey ise kendi yapmaya çalıştığım şey. Biraz sohbetli, biraz espirili, çok mükemmelliğe takılmadan daha rahat şeyler ve orijinal içerik… Ne kadar orijinal içerik varsa o kadar izlemeyi seviyorum ki ben de biraz ilham alayım.

Sizin videolarınızı izlerken makyaj yapma yaşının çok düştüğünü görüyorum. Bu konu hakkındaki düşüncelerin neler? Sence kaç yaşında makyaj yapmaya başlanmalı?

Ben küçük yaşta takipçilerime hiçbir şekilde öneride bulunmuyorum. En azından ‘Senin için uygun değil’ şeklinde onun da kalbini kırmadan konuyu değiştirmeye çalışıyorum. ‘10 yaşındaysa beni izlemesin’ gibi bir şey demem mümkün değil. Açık konuşmak gerekirse o benim izleyicim ve ben onun sayesinde bu işi yapmaya devam ediyorum. Ama durumu yanlış anlamaması gerekiyor. Ben 27 yaşındayım ve bu makyajı yapıyorum, bu makyajı 10 yaşındayken yapmıyordum. Gerçek manada makyaja tabii ki üniversitedeyken başladım. Onun dışında lise 2’de en fazla yaptığım şey kirpiğimin dibine kalem sürmektir zaten daha fazlasına ebeveynlerimiz izin vermiyordu. Bence şu anda 10 yaşındaki bir çocuk ‘Ben BB krem kullanıyorum, sen hangi markayı önerirsin?’ diyorsa burada ailesinin alması gereken bir sorumluluk var, benim değil. Benim o çocukla iletişimim yalnızca yazışma yoluyla oluyor. Onun ailesi BB Krem sürmesine izin veriyorsa orada çözülmesi gereken bir sorun var.

Hazırlanmak için çok kısıtlı zamanın olduğunda neler yapıyorsun?

Zamanı etkin kullanıyor ve bütün makyaj malzemelerimi çantama atıyorum. Öte yandan, arkadaşlarım ve vlogger’lar az ürünle yeterli makyaja ulaşabiliyor ya da az makyaj onları tatmin edebiliyor,  malesef bu benim için geçerli değil. Ben makyaj yapıyorsam dibine kadar yapmam gerekiyor. Yapmayacaksam da pasaklı pasaklı gezmem lazım. Bir elbise giydiysem full makyaj yaparım, hiç makyaj yapmadıysam altıma eşofmanımı giyer çıkarım. Dediğim gibi kısıtlı zamanım varsa da bulabileceğim bütün fırsatlarda makyaj yaparım. Otobüste yaparım, geçtiğimiz gün metrobüste yaptım, motorlarda yaparım, ki bu yüzden genellikle masalı olan motorları tercih ederim, bir binaya girerken asansörde yaparım, minibüste yaparım… Geçen gün metrobüste kırmızı ruj sürdüm. Durakları bekledim ruju sürmek için şekli bozulmasın diye.

Takipçileriniz her zaman kullanılan ürünlerin pahalılığından yakınıyor. Bu bağlamda hem kaliteli hem ucuz favori drugstore markaların ne? Hangi markanın nesi iyidir?

Revlon şu aralar Türkiye’ye en son girenler arasında en iyi, en kaliteli ve uygun fiyatlı marka. Fondötenleri çok çok başarılı. Bazları ve rujarı da çok başarılı. Maybeline’in farları çok güzel. Özellikle krem farlarını çok severim. L’Oreal’in kapatıcısı çok güzel. Yüzde 50 indirime girdiği zaman uygun fiyatlı hale geliyorlar zaten. Bunun dışında The Balm markasının allık, aydınlatıcı ve far paletleri asla kaçırılmaması gereken ürünler. Eyeliner olarak L’Oreal’in Superliner’ını seviyorum. Bunun dışında Rimmel London’ın Kate Moss serisindeki rujları mükemmel. Maskara olarak uzun yıllardır kullandığım Max Factor’ün bütün maskaralarını tavsiye edebilirim. En iyi markalara da taş çıkartırlar. Uygun fiyatlı ürün kullanmıyoruz diye şikayet etmelerine gerek yok. Ben her videoda söylüyorum benim yaptığım şey renk ve teknik referans. Eğer aynısını yapmak istiyorlarsa marka referansı da alabilirler tabii. Mesela ben kahverengi bir makyaj yaptıysam benzer renklerleri pek çok markada bulabilir ve makyajı uygulayabilirler,  bu yüzden şikayet etmelerine hiç gerek yok.

 

Hazırlayan: Merve Gülbayrak

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

makyajmıdedin Ayşegül Kaplan
 1. En sevdiğin parfüm?

  Şu anda Michael Kors’un Sexy Amber’ı

   

  En sevdiğin fondöten?

  Şu anda Giorgio Armani’nin Luminous Silk’i

   

  En sevdiğin ruj?

  En sevdiğim ruj tonları bordoya yakın mat kırmızılar. Bunun da en iyi örnekleri Mac’in Ruby Woo’su, Wino dudak kalemi. En iyi mat rujlar her zaman Mac’ten çıkıyor istisnasız. Aksini kabul etmiyorum çünkü kendimi bu konuda ruj master’ı kabul edebilirim.

   

  En sevdiğin bakım ürünü?

  Aydınlatıcı serumlar. Şu anda Amway’in Artistry Essentials Yoğun Nemlendirici serumu var. Videolarımda da çok bahsediyorum çok çok memnunum. Kiehls’tan da hadi söyleyeyim Midnight Recovery’si güzeldir. Bunun dışında kesinlikle ve kesinlikle Perricone’un Blue Plasma serumu efsanedir. Benim için bakım ürünü serum olsun gerisi yalan.

   

 1. makyajmıdedin Ayşegül Kaplan

  Kontürü daha beceremezken başımıza ‘Strobing’ çıktı. Ne düşünüyorsun bu trend hakkında? Kimler uygulamalı? Hangi cilt tipine gitmez?

   

  Strobing’den çok memnunuz. Ben sanırım Türkiye’nin aydınlatıcıyı en çok kullanan vlogger’ıyım. Aydınlatıcı dendiğinde akıllara ilk ben geliyorum. Baz olarak da yıllardır aydınlatıcı ürünler kullanıyorum. Herkes cildini matlaştırmaya çalışırken cildim karma olmasına rağmen ben hep parlatmaya çalışırım. Strobing’i yalnızca çok çok yağlı ve sivilceli ciltler yapamaz. Bir de bu bir yüz hatları modlajı, cilt tipiyle çok alakası yok aslında. Nasıl kontürü herkes yapar ama her yüz tipine farklı yaparsa ‘strobing’ de aynen öyle. Ama zannediyorum ki Türkiye’de hala mat makyajı seven bir kitle var. Yorumlarda bunu fark edebiliyorum. Onları da alıştıracağım inşallah.

  *strobing: yüzün doğal bir şekilde aydınlatılarak ıslak görünüm verilmesi işlemi

   

 2. makyajmıdedin Ayşegül Kaplan

  Türk kadınının en yanlış anladığı kozmetik ürünü ne sence?

   

  İşte bunu bilmiyorum. Ben bir de şöyle konuşmayı sevmiyorum: ‘Bu ürün çok yanlış kullanılıyor tatlım, bu öyle sürülmez!’ Gerçekten benim hiç kimseye söylemeyeceğim türden bir şey bu. Bronz görünmek adına koyu fondöten sürmeler falan çok eskilerde kaldı. Artık bunun örneğini hiç görmüyorum. Ben de zaten ‘Makyaj kurallı olur, şuraya öyle sürülür, buraya böyle uygulanır, bronzer’ı ya da ruju gözüme asla sürmem’ demediğim için ne, nerede yanlış kullanılır bilmiyorum. Kimseye de söyleyemem.

önceki9 / 21
sonraki11 / 21