Eylül Sayıları

İşte moda dergiciliğinin sınav ayı geldi çattı. Eylül sayıları için her dergiye kısa birer yorum yazdık, buyrun okuyun. Bir kere daha hatırlatmakta fayda var, yurtdışından alınan prodüksiyonları ve tercüme konuları değerlendirmeye almıyoruz. Ne demişler, yerli malı yurdun malı!

Vogue Eylül’ü şanına yakışır dolulukla karşılıyor. Ana moda çekimi hariç her konu ve prodüksiyonda beklediğimizi buluyoruz. Ana moda çekimi ise her zaman olduğu gibi ‘eh işte’. Neyse, Hande Ataizi ve oğlu Leon’nun yer aldığı çekim ve röportaj gönlümüzü çeliyor hemen. Facebook’taki ölüler, Bienal portreleri derken okuyacak konular listesi uzuyor. Havalı tipler ve köpeklerinin fotoğraflarına eğlenerek bakıyoruz.

2

17

Elle kendini sanata vermiş bu sayıda. Amerikan W dergisinden alıntı bir fikir de olsa Elle’i kutluyoruz. Sanatın her türlü desteğe ihtiyacı var. Yalnız ‘Sanatçı dediğin biraz rüküş giyinir! diye mi yola çıkıldı bilemiyoruz ama moda çekimleri bize zevksiz ve birbirinin tekrarı gibi geldi. Kapak çekimi ise başka bir dergiden alınmış gibi, içteki çekim ve konularla alakası yok.

9

8

10

L’Offıcıel sonlara doğru açılıyor. ‘Bu ay nesinden bahsedelim’ diye son sayfalara yaklaştığımızda Ayça Elkap/Ümit Savacı ‘nın gerçekleştirdiği Anti Vintage çekimi çıktı karşımıza. Çekimi çok beğendiysek de tüm Eylül sayısını kurtarmaya yetmemiş. Bu sayıda ayrıca İpekyol’un sezon yüzü olan model Lindsay  Ellingson ile uzun bir çekim ve röportaj var. Ne çekimin Selin Bursalıoğlu’na ait styling’i ne de Lindsay bize yeni sezon ilhamı veremedi.

15

Marıe Claıre’in yurt ve dünya sorunlarını hafifletmesi nereye varacak?  Alametifarika olarak moda, trend konuları arasına sıkıştırılmış gerçek hayat konuları, Suriyeli mültecilerden, şiddet protestosu için motosiklet gezgini olan kadına uzanıyor. Dergi, yoga ve lüks tatil rotaları ile biterken aklımıza geçenlerde botları batınca karaya vuran sığınmacıların yanında yoga yapan Bodrumlu kadınlar geliyor! Moda çekimlerinde (maalesef ikisinde birden) bu ayın en fena oje rengi ile karşılaşıyoruz. Metalik turuncu ojesi ile arzıendam eden mankenimize hiçbir moda editörü ‘dur’ diyememiş mi?

16

Bazaar, tanıtım ve tercüme konular ile Eylül dergisini doldurmuş. Yine de arada eğlenceli ve Türk yazı işlerinin elinden çıkma konular yok değil. Magazin merakımızdan mıdır bilmiyoruz ama Didem Antebi’den Meriç Küçük’e uzanan ‘stil sahibi/yarı ünlü’ kadın anketlerini eğlenceli buluyoruz. Moda çekimlerine gelince diğer dergilerin gerisindeler. Kahküllü ve püskül saçlı 70ler kızlarından sıkılmadıysanız Lara Sayılgan ve Mert Aslan çekimini dergideki en iddialı çekim olarak sayabiliriz.

4

All dergisini açmadan kapak hakkında görüş bildirelim: Berrak Tüzünataç güldüğü zaman üzerine bir samimiyetsizlik geliyor. Dostları arasında nasıldır bilemeyiz ama kameralara her gülümsediğinde içinden çok kötü şeyler geçiriyor gibi. Uzun lafın kısası All Eylül kapak Berrak’ın sahte gülüşünün kurbanı olmuş. 70ler derginin kapak teması olunca moda çekimlerini saçları ortadan ayrık kızlar doldurmuş. En sonda da Bazaar’daki gibi kahkül saçlı kız çekimi var. Bu ay bizim için biraz hayal kırıklığı oluyor All dergisi.

6

5

Instyle, Sinem Kobal’lı kapağına Sonbahar Modası başlığını atmış. Sinem son günlerin en popüler celebrity’lerinden biri ama eski pırıltısından ve enerjisinden eser yok. Hele moda kulvarında hiç iddiası kalmadı. Zaten röportajında kendisi de söylüyor alışveriş merakının azaldığını. Hal böyle olunca dergiyi ne o kurtarabilmiş, ne de arkasından gelen bir sürü zayıf moda çekimi. Siz iyisi mi sonbahar modasını öğrenmek için başka kaynaklara başvurun.

14 13 12

 

 

 

 

 

1 Comment

 1. super.. ihtiyaca cevap verecek..sabısızlıkla beklenecek …..

  handan kurt — November 2, 2015

YORUM YAZ

 1. En başarılı kapak / Vogue

  Kızlar güzel, renkler ve styling sezonu başarıyla özetliyor, saç ve makyaj tam dozunda.

 2. Kapağın devamı nerede? / Elle

  Moda dergisinde kapak önsöz gibidir, tüm sayının ruhunu belirler sanırdık, demek ki değilmiş…

 3. En korkutucu stylıng /Bazaar

  Süper kahraman filmlerine yeni bir kötü karakter gerekirse öneririz diye bu look’u bir yere kaydediyoruz.

 4. En ‘kasık’ ifade /Elle ve Marıe Claıre

  Ah, bu erkek röportajları ve onların fotoğraf çekimleri! En mütevazi erkeğin bile ‘artist’ bir anı olabilir, onu mu ispatlamaya çalışıyorlar?

 5. En ‘hakiki’ kişisel stil /All

  Böyle konuları dergilerde çok görüyoruz ama başarılısına rastlamak zor. Aynı parçaları değişik stillerdeki kişiler giymiş, hepsi de iyi durmuş.

önceki13 / 21
sonraki15 / 21