CİLT LEKELERİNE BYE BYE!

Cilt lekelerinin nedeninin çoğunlukla güneşin olduğunu artık biliyoruz. Yazın bitmesiyle yüzümüzde belirginleşmeye başlayan bu lekelerin tedavisi içinse en doğru zaman kış ayları. Detayları Uzman Dermatolog Dr. Evren Gökeşme’den öğrendik.

Lekeler neden oluşur?

Leke oluşumunda temel sebep deriye renk veren melanin pigmentindeki artıştır. Pigmentin yerleştiği tabakaya bağlı olarak lekeler yüzeysel, orta derinlikte ve derin lekeler olarak ayrıştırılabilir. Lekelerin kaynaklarıysa leke tipine göre değişebilmektedir. Genetik yatkınlık, hormonal değişikliler ve hormonal tedaviler, güneş ışığına maruz kalmak da leke gelişiminde önemlidir. Ayrıca deriye hasar veren ve deri ısısını arttıran işlemlerin de leke gelişimine yol açtığı bilinen sebepleri arasında yer alıyor.

Leke tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

İşlem öncesi ve sonrasında cildi güneşten korumak en önemli noktalardan birisidir. Kapalı ortamdan hiç çıkmayacak olsanız bile güneş koruyucu kullanmalısınız. Çünkü leke tedavilerinin büyük bölümü deride hassasiyet yaratmaktadır. Hassasiyet sona erene kadar da önerilen bakım tedavisi aksatılmamalıdır.

Tedaviler ne kadar sürede sonuç veriyor?

Leke tipine göre tedaviye cevap alınan süreler oldukça değişkendir. Örneğin yaşlılık lekelerinde yapılan lazer tedavisi ile işlemden hemen sonra sonuç gözlenebilirken, göz çevresi derisinde yerleşme eğilimi bulunan özel bir ben çeşiti olan “Ota  Nevüs” tedavisinde yanıt aylar sonra elde edilmektedir. Kozmetik ürünlerde de düzenli kullanım şart. En az dört hafta ara verilmeden devam edilmeli ve 8 haftaya kadar kullanılmalı.

Leke tedavisinde bu yöntemler uygulanıyor?

Renk açıcı kremler

Kimyasal peeling

Lazer uygulamaları

Leke mezoterapisi

Enzimatik peeling

Dondurma tedavisi (kriyoterapi)

Editör: Nilay Yalçınkaya

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

önceki77 / 215
sonraki79 / 215