MUTLULUK VEREN BESİNLER

Tükettiğiniz yiyecekler sizi mutsuz ediyorsa?

yerba-santa

Etrafınızda kime sorsanız çoğunluk mutsuz olduğundan yakınır. Yaşam koşullarının zorluğu ortadayken bu cevap çok şaşırtmasa da, kendi kendimize yaptığımız büyük bir kötülük var aslında: sağlıksız beslenmek. Bazı gıdaların duygularımızı pozitif veya negatif yönde etkileyebileceğini söyleyen beslenme uzmanı Eve Persak, doğanın verdiği besinlerin nasıl olumlu bir gelişme sağlayabileceğini gözler önüne seriyor. Birkaç basit yemek değişikliği, çalışmalarınızı zenginleştirebilir, sizi mutsuz ruh halinizden çıkarıp kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bakalım listede hangi yiyecekler var;

TÜKETİLMESİ GEREKENLER

– Karbonhidratlar

Vücudumuzda, sakin bir duygu yaratmaya yardımcı hormon olan serotonin üretiminde karbonhidrat kullanılır. Tüketilmediğinde ise depresyon devreye girer. Fakat, yulaf, kahverengi pirinç, kepekli ekmek ve makarnalar, quinoa, mercimek, fasülye gibi kimyasal içermeyen karbonhidratlar tüketmek gerekiyor.

eating_right_to_lift_your_mood_carbs_iStock-124572880_Buro247.sg_

– Proteinler

Amino asit tirozini içeren ve motive edici gıda gruplarından biri de proteinler. Badem, balık, yumurta, pancar, muz, avokado, çilek ve karpuz gibi meyveler protein açısından oldukça zengin besinler.

– Yağlar

Özellikle esansiyel yağ asidi, ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olabilir. Uskumru, somon, ve sardalya gibi soğuk su balıkları, keten ve chia tohumları, ceviz gibi besinler de kendinizi iyi hissetmenizde ve vücudunuza yarar sağlayacak yağları tüketmenizde fayda sağlayacak.

– Baharatlı yemekler

Modunuzu yükseltecek başka bir etken ise baharatlar. Baharatlı yiyecekler tükettiğinizde vücudumuzu mutlu eden endorfin hormonu salgılanır.

KAÇINILMASI GEREKENLER

– Beyaz gıdalar

Un bazlı ürünler – beyaz makarnalar ve ekmekler, hamur işleri, kraker ve bisküviler yerine zengin karbonhidratları tercih etmeniz iyi hissetmeniz açısından büyük fayda sağlayacak.

eating_right_to_lift_your_moodiStock-489843870_Buro247.sg_

– Yapay tatlandırıcılar

Şeker ihtiyacınız karşılamak adına yapay tatlandırıcılar yerine tüketeceğiniz meyveler hem sağlık hem de mutluluk açısından oldukça zengin.

– Kafein

Her ne kadar küçük dozlarda tüketilen kafein zarar sağlamasa da fazla tüketildiğinde salgı bezlerine baskı yapar ve serotonine karşı çalışır. Bu durum ise sinirlilik ve hatta uyku sorunlarına yol açabilir.

YAZI DİLRUBA KARAKÖSE

Yorum yok

No comments yet. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

önceki182 / 215
sonraki184 / 215